Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ առողջապահության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսված առողջապահության ոլորտի ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նախ անդրադարձել է համաճարակային իրավիճակին: Ըստ նրա՝ նախորդ օրը գրանցվել է քովիդով վարակման 810 դեպք, մահերի թիվը 35 է, այդ թվում՝ արձանագրվել է հղի կնոջ մահ: Անահիտ Ավանեսյանը փաստել է, որ համավարակի դեմ պայքարի կարեւորագույն միջոցը կա եւ մնում է պատվաստումը, որը բերում է իրավիճակի կայունացման: Ներկա դրությամբ առաջին դեղաչափը ստացել է 613 հազար, իսկ երկրորդը՝ 276 հազար քաղաքացի:
Անդրադառնալով 2022-ի պետբյուջեի ֆինանսական հատկացումներին՝ նախարարը փաստել է, որ եկող տարի իրականացվելու է 13 ծրագիր՝ 50 միջոցառում:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ բնակչությանը մատչելի եւ որակյալ առաջնային բժշկական օգնության եւ սպասարկման տրամադրման նպատակով իրականացվելու է «Առողջության առաջնային պահպանում» ծրագրը, որին հատկացվելու է 27,804.5 մլն դրամ:
«Դեղապահովում» ծրագրով նախատեսվել է 3 մլրդ 880 մլն դրամ: Ծախսերն ընթացիկ տարվա համեմատ ավելացել են 10%-ով: Ապահովվելու է 12 հիվանդության ծածկույթ, 267 հազար 175 շահառուների պետությունն անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով կտրամադրի համապատասխան դեղորայք:
Նախարարությունն իրականացնելու է նաեւ այլ ծրագրեր, որոնց նպատակը մարդու կյանքին եւ առողջությանը վտանգ սպառնացող վիճակներում որակյալ շտապ բժշկական օգնության ծառայությունների տրամադրումն է, ինչպես նաեւ սոցիալապես անապահով եւ հատուկ խմբերում ընդգրկված անձանց բժշկական օգնության հասանելիության ու մատչելիության մակարդակի բարձրացումը:
Նշվել է նաեւ, որ Առողջապահության նախարարության հիմնական խնդիրներից է հանրապետությունում ուռուցքաբանական ծառայությունների շարունակական բարելավումը: 2022-ին նախատեսվում է վերանայել ուռուցքաբանական վիրահատությունների գները:
Իրականացվելու են կապիտալ ծախսեր` մարզային առողջապահական կազմակերպությունների շենքային եւ նյութատեխնիկական պայմանների բարելավման նպատակով:

8 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам здравоохранения и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам были обсуждены ассигнования и бюджетные программы в области здравоохранения, предусмотренные законопроектом “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Министр здравоохранения А.Аванесян коснулась эпидемиологической ситуации. По ее словам, накануне зарегистрировано 810 случаев заражения Сovid, число смертей составило 35, в том числе зарегистрирована смерть беременной женщины. Министр заявила, что важнейшим   средством борьбы с пандемией является и остается вакцинация, которая стабилизирует ситуацию. В настоящее время первую дозу получили 613 тыс., а вторую – 276 тыс. граждан.
Коснувшись бюджетных ассигнований на 2022 г., министр сообщила, что в следующем году будет реализовано 13 программ, 50 мероприятий.
По А.Аванесян, для оказания доступной и квалифицированной первичной медицинской помощи и услуг населению будет реализована программа “Первичная охрана здоровья”, на которую   выделяются 27.804,5 млн драмов.
Программой “Лекарственное обеспечение” предусмотрено 3 млрд 880 млн драмов. По сравнению   с текущим годом расходы увеличились на 10%. Будет гарантировано покрытие по 12 заболеваниям, государство обеспечит 267 тыс. 175 выгодополучателей соответствующими лекарствами бесплатно и на льготных условиях.
Министерство также реализует другие программы, направленные на оказание качественной неотложной медицинской помощи в ситуациях, угрожающих жизни и здоровью людей, а также на повышение уровня доступности медпомощи для социально уязвимых лиц и особых групп.
Отмечено также, что одной из основных задач Минздрава является постоянное совершенствование онкологической службы в стране. В 2022 г. планируется пересмотреть цены на операции в онкологии.
Предусмотрены капитальные расходы для улучшения условий работы   и материально-технического обеспечения областных организаций здравоохранения.